2019/12/16
Америк доллар
МОНГОЛ БАНК:
2,726.12₮
B30
УЛААНБААТАР
-12°
|
-17°
B30
УЛААНБААТАР
-15°
|
-23°
B30
УЛААНБААТАР
-16°
|
-24°
21:00
S29
-19°
22:00
S31
-20°
23:00
S31
-21°
00:00
S31
-21°
01:00
S31
-22°
02:00
S31
-22°
03:00
S31
-22°
04:00
S31
-22°
05:00
S31
-22°
06:00
S31
-22°
07:00
S31
-22°
08:00
S31
-22°
Энэ мэдээ хуучирсан буюу 2016/05/18 -нд нийтлэгдсэн мэдээ болно.

НИТХ-ын СОНГУУЛЬД нэр дэвшигчдийг зарлалаа

Г.Номин, iKon.mn
2016 оны 5 сарын 18
iKon.MN

Нийслэлийн сонгуулийн хорооноос Нийслэлийн ИТХ-ын 2016 оны ээлжит сонгуульд оролцох нам эвслээс нэр дэвшигчдийг өнөөдөр танилцууллаа.

Нийслэлийн Сонгуулийн Хороо хуулийн дагуу шаардлага хангасан гэж үзэн 9 намын 238 нэр дэвшигчийг бүртгэж тогтоол гаргасан байна.

  1. АН-45
  2. МАН-45
  3. Монгол Консерватив Нам -8
  4. Иргэний Хөдөлгөөний Нам -41
  5. МАХН-45
  6. МУНН-3
  7. БНН-21
  8. ХҮН-25
  9. Хөгжлийн Хөтөлбөр Нам- 5.

АРДЧИЛСАН НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Лхагвасүрэнгийн НАРАНТУЯА

1-р тойрог

2

Батмөнхийн МӨНГӨНСҮХ

2-р тойрог

3

Төмөрчунагийн НЯМЦЭЦЭГ

3-р тойрог

4

Цогтоогийн ОДОНТУНГАЛАГ

4-р тойрог

5

Цэндийн ГОМБОСҮРЭН

5-р тойрог

6

Ванчинхүүгийн ГАНБААТАР

6-р тойрог

7

Түмэндэлгэрийн БАТЦОГТ

7-р тойрог

8

Майнбаярын ТУЛГАТ

8-р тойрог

9

Содовын ҮНЭН

9-р тойрог

10

Цэенгийн ЭНХЦЭНГЭЛ

10-р тойрог

11

Жазагийн АМАРСАНАА

11-р тойрог

12

Нэргүйн НАЦАГДОРЖ

12-р тойрог

13

Төмөрбаатарын БАЯСАХ

13-р тойрог

14

Бадарчийн ОТГОНБАЯР

14-р тойрог

15

Алтангэрэлийн ЛХАГВАДОРЖ

15-р тойрог

16

Баатарын МӨНХГЭРЭЛ

16-р тойрог

17

Чадраагийн БЭЛЭГСАЙХАН

17-р тойрог

18

Манжийн ЦЭВЭЭН-ОЧИР

18-р тойрог

19

Лувсандагвын САЙНТӨГС

19-р тойрог

20

Нямдаваагийн ГАНТӨМӨР

20-р тойрог

21

Шаравын ОДГЭРЭЛ

21-р тойрог

22

Чойжинжавын БЯМБАЖАВ

22-р тойрог

23

Даньдайн ЭНХСАЙХАН

23-р тойрог

24

Пүрэвдоржийн ГАЛИНДЭВ

24-р тойрог

25

Дашжамцын БАТТУЛГА

25-р тойрог

26

Дамбийжавын ХҮРЭЛБААТАР

26-р тойрог

27

Даваасүрэнгийн БАДАРСАН

27-р тойрог

28

Хөххүүгийн БОЛОРМАА

28-р тойрог

29

Сорогжоогийн ОЧИРБАТ

29-р тойрог

30

Балжиннямын ГАН-ЭРДЭНЭ

30-р тойрог

31

Баярхүүгийн НАРАНЦАЦРАЛТ

31-р тойрог

32

Ёндонгийн ЦАЦРАЛТУЯА

32-р тойрог

33

Пүрэвийн БАТЧИМЭГ

33-р тойрог

34

Банзрагчийн ТҮВШИН

34-р тойрог

35

Архадайн ЦЭРЭНБАТ

35-р тойрог

36

Эрдэнийн БАТ-ҮҮЛ

36-р тойрог

37

Батаагийн БАТХУЯГ

37-р тойрог

38

Лхагвасүрэнгийн ЭНХТУЯА

38-р тойрог

39

Тогоочийн БАТ-ЭРДЭНЭ

39-р тойрог

40

Цэндийн БААТАРХҮҮ

40-р тойрог

41

Дагвын АЛТАНХУЯГ

41-р тойрог

42

Лхамсүрэнгийн НАРАНБААТАР

42-р тойрог

43

Оюунбаатарын МӨНХТУЛГАТ

43-р тойрог

44

Нямаагийн БАТАА

44-р тойрог

45

Пүрэвжавын ГАНЗОРИГ

45-р тойрог

МОНГОЛ АРДЫН НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Доржпаламын ХОСБАЯР

1-р тойрог

2

Жамсрандоржийн БАТСАЙХАН

2-р тойрог

3

Жанцангийн БАТБАЯСГАЛАН

3-р тойрог

4

Чимэд-Очирын МЭНДБАЯР

4-р тойрог

5

Дашнямын МӨНХЖАРГАЛ

5-р тойрог

6

Шижирбаатарын АНХМАА

6-р тойрог

7

Жамсранжавын ТОГТОХБАЯР

7-р тойрог

8

Гүнсэнгийн АТАРМАА

8-р тойрог

9

Чулууны ГАНТУЛГА

9-р тойрог

10

Нацагийн БАЯРМӨНХ

10-р тойрог

11

Борхүүгийн СҮХБААТАР

11-р тойрог

12

Дашзэгвийн АМАРБАЯСГАЛАН

12-р тойрог

13

Түдэвийн ЦЭРЭННОРОВ

13-р тойрог

14

Сайхансамбуугийн ЭРДЭНЭТУУЛ

14-р тойрог

15

Энхтайваны БАТ-АМГАЛАН

15-р тойрог

16

Батсуурийн ОТГОНСҮХ

16-р тойрог

17

Цогтсайханы ТӨРХҮҮ

17-р тойрог

18

Цэндсүрэнгийн САНДУЙ

18-р тойрог

19

Бямбадоржийн ЦОЛМОН

19-р тойрог

20

Батсүрэнгийн БЯМБАДОРЖ

20-р тойрог

21

Дагвын БАЯРСАЙХАН

21-р тойрог

22

Самданнямын МӨНХЧУЛУУН

22-р тойрог

23

Мягмаржавын ХАЛИУНБАТ

23-р тойрог

24

Рэнцэндагвын ДАГВА

24-р тойрог

25

Чулуунбаатарын МӨНХБАТ

25-р тойрог

26

Хандсүрэнгийн ХАТАНБААТАР

26-р тойрог

27

Цэвэлрагчаагийн АРИЛДИЙПҮРЭВ

27-р тойрог

28

Оросбаатарын МӨНГӨНШАГАЙ

28-р тойрог

29

Готовын ТӨМӨРБААТАР

29-р тойрог

30

Пүрвээгийн БАЯРХҮҮ

30-р тойрог

31

Цагааны БАЙГАЛМАА

31-р тойрог

32

Гомбосүрэнгийн БАТСАЙХАН

32-р тойрог

33

Чимэддоржийн БАТЗОРИГ

33-р тойрог

34

Эрдэнэбилэгийн НАРАНТУНГАЛАГ

34-р тойрог

35

Жуковын АЛДАРЖАВХЛАН

35-р тойрог

36

Баасангийн ЦЭРЭН

36-р тойрог

37

Балжиннямын МӨНХБАТ

37-р тойрог

38

Нацагдоржийн БАТСҮМБЭРЭЛ

38-р тойрог

39

Шагдаррагчаагийн ҮНЭНБАТ

39-р тойрог

40

Дамжингийн БАТ-ЭРДЭНЭ

40-р тойрог

41

Мангалжавын ЭРДЭНЭТУЯА

41-р тойрог

42

Жамсрангийн ЭРДЭНЭБАТ

42-р тойрог

43

Цэндийн САНДАГ-ОЧИР

43-р тойрог

44

Батсүрэнгийн БАТНАСАН

44-р тойрог

45

Сайнбуянгийн АМАРСАЙХАН

45-р тойрог

МОНГОЛ КОНСЕРВАТИВ НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Долоонжингийн СОЁЛ-ЭРДЭНЭ

4-р тойрог

2

Баатаржавын ӨЛЗИЙБАТ

5-р тойрог

3

Дугарсүрэнгийн СҮХБААТАР

6-р тойрог

4

Буянжаргалын ТУНГАЛАГ

14-р тойрог

5

Артурын АМАРТҮВШИН

16-р тойрог

6

Пүрэвдоржийн БАДРАЛ

17-р тойрог

7

Баярмагнайгийн МӨНХЗАЯА

25-р тойрог

8

Уламбаярын БАТБАЯР

32-р тойрог

ИРГЭНИЙ ХӨДӨЛГӨӨНИЙ НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Даваажавын ПЭЛЖИД

1-р тойрог

2

Баярсайханы УЯНГА

2-р тойрог

3

Алтанхуягийн БАРХҮҮ

3-р тойрог

4

Хоролдоржийн ЭРДЭНЭЧИМЭГ

4-р тойрог

5

Хажидсүрэнгийн АЛТАНЦАЦРАЛТ

5-р тойрог

6

Амгалангийн ДАВААХҮҮ

6-р тойрог

7

Лосолын БОР

7-р тойрог

8

Намсрайн РАДНААСЭД

8-р тойрог

9

Самбуунямын ЭНХТӨР

9-р тойрог

10

Ганхуягийн ТҮВШИНЖАРГАЛ

10-р тойрог

11

Ариунболдын АРИУНЦАЦРАЛ

11-р тойрог

12

БатмөнхийнБАТБАЯР

13-р тойрог

13

Сумьяагийн НАНДИНЦЭЦЭГ

15-р тойрог

14

Энхтайваны ХИШИГБАЯР

16-р тойрог

15

Очирсүрэнгийн МӨНХЧИМЭГ

18-р тойрог

16

Доржсүрэнгийн НЯМХҮҮ

19-р тойрог

17

Бат-Эрдэнийн ДАВААДОРЖ

20-р тойрог

18

Батжаргалын БАТТҮШИГ

21-р тойрог

19

Цэрэндоржийн СОЛОНГО

22-р тойрог

20

Энхжаргалын ПҮРЭВДОРЖ

23-р тойрог

21

Сүрэнгийн БАДМААРАГ

24-р тойрог

22

Цоггэрэлийн УЯНГА

25-р тойрог

23

ДүгэрсүрэнгийнСҮХЖАРГАЛМАА

26-р тойрог

24

Батзоригийн ЭРДЭНЭЭ

27-р тойрог

25

Чагнаадоржийн ХОНГОРЗУЛ

28-р тойрог

26

Сэтвийн ШААРИЙБУУ

29-р тойрог

27

Баяраагийн ГАЛМАНДАХ

30-р тойрог

28

Алимаагийн НЯМДОРЖ

31-р тойрог

29

Раднаабазарын ГАНБАТ

32-р тойрог

30

Дамдиндоржийн БОЛОР-ЭРДЭНЭ

33-р тойрог

31

Рэнцэнхорлоогийн МАНЛАЙБАЯР

34-р тойрог

32

Бүүвэйбаатарын БОЛОРМАА

35-р тойрог

33

Болдын ОДГЭРЭЛ

36-р тойрог

34

Болдын ӨЛЗИЙБАЯР

37-р тойрог

35

Бодийн БОЛДБААТАР

38-р тойрог

36

Тогтмолын МӨНХБАТ

39-р тойрог

37

Нэргүйн ОЮУНСУВД

40-р тойрог

38

Батмөнхийн БЭЛГҮТЭЙ

42-р тойрог

39

Борхүүгийн ТӨР-ЭРХ

43-р тойрог

40

Тыкалын УРАНЧИМЭГ

44-р тойрог

41

Султаны БАУЫРЖАН

45-р тойрог

МОНГОЛ АРДЫН ХУВЬСГАЛТ НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Галсангийн НЯМДАРЖАА

1-р тойрог

2

Нэргүйн БААТАРНЯМ

2-р тойрог

3

Нямбалын БАТТУЛГА

3-р тойрог

4

Нармандахын ЗОЛБАТ

4-р тойрог

5

Наранбаатарын БАДРАЛ

5-р тойрог

6

Мягмарын АМАРТҮВШИН

6-р тойрог

7

Даваагийн БАЯСГАЛАН

7-р тойрог

8

Сэлэнгийн ОНОНБАЯР

8-р тойрог

9

Лхагвадоржийн ДЭЛГЭРМАА

9-р тойрог

10

Түншийн МӨНХНАСАН

10-р тойрог

11

Пунсаагийн НАРАНГЭРЭЛ

11-р тойрог

12

Батхүүгийн ДЭМБЭРЭЛДОДОВ

12-р тойрог

13

Отгонтөгсийн ДУГАРСҮРЭН

13-р тойрог

14

Баатарын ПҮРЭВЖАРГАЛ

14-р тойрог

15

Чулууны ЧИНБАЯР

15-р тойрог

16

Сэлэнгийн ОРХОНБАЯР

16-р тойрог

17

Цэдэвийн АЛТАНГЭРЭЛ

17-р тойрог

18

Даваасамбууийн БАЯРСАЙХАН

18-р тойрог

19

Самбуугийн МӨНХЦЭЦЭГ

19-р тойрог

20

Багдайн БАТТУЛГА

20-р тойрог

21

Бат-Эрдэнийн ЗОЛБОО

21-р тойрог

22

Чимэдрэгзэнгийн ПҮРЭВ-ОСОР

22-р тойрог

23

Даваадоржийн ХАС

23-р тойрог

24

Гантулгын БАТТУЛГА

24-р тойрог

25

Доржзовдын ЭНХБАТ

25-р тойрог

26

Нямготовын ҮНЭНБОДРОЛ

26-р тойрог

27

Алтангэрэлийн ЭНХБАТ

27-р тойрог

28

Дашчойнхорын БОЛДБААТАР

28-р тойрог

29

ЖигжидсүрэнгийнОТГОНБОР

29-р тойрог

30

Энхжаргалын АМГАЛАНБААТАР

30-р тойрог

31

Даваажавын МӨНХБААТАР

31-р тойрог

32

Ягааны ДАШДОРЖ

32-р тойрог

33

Рэнцэндоржийн МӨНХЦЭЦЭГ

33-р тойрог

34

Зундуйн БАЯРСАЙХАН

34-р тойрог

35

Сүхийн ОЮУНЦЭЦЭГ

35-р тойрог

36

Бямбасүрэнгийн ЖАГАР

36-р тойрог

37

Ламжавын ШАГДАРРАГЧАА

37-р тойрог

38

Цэндийн СОДХҮҮ

38-р тойрог

39

Батмөнхийн БАЯСГАЛАН

39-р тойрог

40

Уртнасангийн ЭНХТҮВШИН

40-р тойрог

41

Чулуунбаатарын ТҮВШИНБАЯР

41-р тойрог

42

Мягмарын ЛХАГВАЖАВ

42-р тойрог

43

Цэрэндоржийн ХИШИГБААТАР

43-р тойрог

44

Дашцэрэнгийн ЭНХСАЙХАН

44-р тойрог

45

Нацагийн БАЯРАА

45-р тойрог

МОНГОЛЫН УЛАМЖЛАЛЫН НЭГДСЭН НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Цэрэнчимэдийн ЭНХБАЯР

7-р тойрог

2

Загдын ДҮҮРЭНБИЛЭГ

8-р тойрог

3

Жамъянсүрэнгийн НЯМ

9-р тойрог

БҮГД НАЙРАМДАХ НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Галигаагийн БАЯРСАЙХАН

6-р тойрог

2

Жаргалын ОТГОНЦЭЦЭГ

11-р тойрог

3

Гансүхийн СОДЦЭЦЭГ

12-р тойрог

4

Чантуугийн ПҮРЭВЦЭРЭН

13-р тойрог

5

Батаагийн ӨЛЗИЙХИШИГ

14-р тойрог

6

Баатаррагчаагийн МӨНХЗУЛ

16-р тойрог

7

Мандахнарын МЯГМАРСАЙХАН

20-р тойрог

8

Чимидийн ДАВААСҮРЭН

24-р тойрог

9

Даваацэрэнгийн ДАВААЦАЦРАЛ

25-р тойрог

10

Чулуунбаатарын ЗОЛЗАЯА

26-р тойрог

11

Лхагвадоржийн НЯМГЭРЭЛ

27-р тойрог

12

Даваасүрэнгийн БАЙГАЛМАА

28-р тойрог

13

Жадамбын БУРМАА

29-р тойрог

14

Чойжилжавын БАТБАЯР

32-р тойрог

15

Самбуугийн ЭНХТУЯА

33-р тойрог

16

Очирын БАТДАВАА

37-р тойрог

17

Ламхүүгийн НАРАНЧИМЭГ

38-р тойрог

18

Сэрээнэнгийн ОТГОНБАЯР

39-р тойрог

19

Баасанжавын МӨНХЦЭЦЭГ

40-р тойрог

20

Удвалын НАРАН

41-р тойрог

21

Ёндонжамцын ОДГЭРЭЛ

42-р тойрог

ХӨДӨЛМӨРИЙН ҮНДЭСНИЙ  НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Мягмарын ГАНБААТАР

8-р тойрог

2

Шайрийбуугийн НЯМ

10-р тойрог

3

Умбанямбын ҮНЭНХҮҮ

11-р тойрог

4

Нямсүрэнгийн ГЭРЭЛТУЯА

12-р тойрог

5

Нямгаржавын АЛТАНСҮХ

14-р тойрог

6

Сүхбатын ЗОРИГТБААТАР

15-р тойрог

7

Юнгэрийн ДЭЛГЭРМАА

16-р тойрог

8

Цэндийн НАРАНГЭРЭЛ

17-р тойрог

9

Халтархүүгийн ГАНТӨМӨР

19-р тойрог

10

Дуламбазарын ТӨМӨРПҮРЭВ

20-р тойрог

11

Халзгайгийн ЖАМСРАН

22-р тойрог

12

Болдын ДОРЖХАНД

23-р тойрог

13

Даваагийн АЛТАНГЭРЭЛ

24-р тойрог

14

Цэдэнсодномын ЦОГТСАЙХАН

25-р тойрог

15

Лувсандоржийн БАЯРСАЙХАН

26-р тойрог

16

Өнөтэгшийн ХАТАНБААТАР

29-р тойрог

17

Банзрагчийн ДУГАРСҮРЭН

30-р тойрог

18

Түвшинбаярын ТЭМҮҮЛЭН

32-р тойрог

19

Ариунмаагийн УУГАНБАЯР

35-р тойрог

20

Жамбажамцын БАТСАЙХАН

36-р тойрог

21

Дашзэвэгийн ОДБАЯР

37-р тойрог

22

Эрдэнэдэлгэрийн АРИУНТУЯА

38-р тойрог

23

Самданхүүгийн ЭРДЭНЭЦОГТ

41-р тойрог

24

Туулын ТӨГӨЛДӨР

42-р тойрог

25

Оюундэлгэрийн БЯМБАДЭЛГЭР

44-р тойрог

ХӨГЖЛИЙН ХӨТӨЛБӨР НАМААС НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН ТӨЛӨӨЛӨГЧДИЙН

ХУРЛЫН 2016 ОНЫ СОНГУУЛЬД НЭР ДЭВШИГЧИД

 

Д/д

Нэр дэвшигчийн эцэг /эх/-ийн болон өөрийн нэр

 

Тойргийн дугаар 

1

Энхтунгалагийн ЭНХБАТ

3-р тойрог

2

Мижиддоржийн БАЯРСАЙХАН

11-р тойрог

3

Аюушийн АЛТАНХУЯГ

14-р тойрог

4

Чинбатын БУРМАА

22-р тойрог

5

Будсүрэнгийн ЗОРИГОО

39-р тойрог

 

Ё.Гэрэлчулуун: Бие даан нэр дэвшигчдийг бүртгэхээс татгалзсан

НСХ-ны дарга Ё.Гэрэлчулуун "Нийслэлийн ИТХ-ын сонгуульд оролцохоор 11 нам, 2 эвсэл, 19 бие даагч нийт 333 нэр дэвшигчийн материалыг Нийслэлийн Сонгуулийн Хороо хуульд заасан хугацаанд нягтлан шалгаж холбогдох шийдвэрийг 2016 оны 05-р сарын 17-ны өдрийн хурлаар санал нэгтэй батлан гаргалаа.

Нэр дэвшигч нарт одоогоор хуульд заасан татгалзах үндэслэл байхгүй тул 238 нэр дэвшигчийг бүртгэлээ.

Зарим нэр дэвшигчид хуульд заасан баримт бичгийн бүрдэл дутуу, хуулийн шаардлагыг хангаагүй. Тухайлбал ХХН-1, ИХН-2 нэр дэвшигч сонгогдох эрх бүхий насанд хүрээгүй, МКН-1нэр дэвшигч цэргийн алба хаах үүргээ биелүүлээгүй зэрэг шалтгаанаар бүртгэхээс татгалзсан.

ХҮН-аас 3 нэр дэвшигч УИХ-н сонгуульд нэр дэвшинэ гэх үндэслэлээр Нийслэлийн иргэдийн Төлөөлөгчдийн Хурлын сонгуульд нэр дэвшихээс татгалзсан тул хүсэлтийг Нийслэлийн Сонгуулийн Хороо хүлээн авч шийдвэрлэсэн.

МСДН нийслэлд салбаргүй тул сонгуульд нэр дэвшигчийг бүртгэх хуулийн үндэслэлгүй тул татгалзсан шийдвэр гаргалаа.

ИЗНН-с ирүүлсэн баримт матөриалыг шалгах явцад баримтын бүрдэл дутуу байсан тул нэр дэвшигчдийг бүртгэхээс татгалзсан.

НИТХ-ын сонгуульд оролцохоор 2 эвсэл буюу ЭОНЭ-5, ТТЭН-32 эвсэл нийт 37 нэр дэвшигчийн материал ирүүлсэн. Хуульд орон нутгийн сонгуульд тухайн орон нутагт салбартай нам зөвхөн оролцоно гэж тодорхой зохицуулсан байх тул эвслийн нэр дэвшигч нарыг бүртгэх нь хууль зүйн үндэслэлгүй гэж үзэн бүртгэхэзс татгалзаж шийдвэрлэсэн.

Мөн Бие даан нэрээ дэвшүүлэхээр 19 хүн материал ирүүлсэн. Сонгуулийн Тухай хуулийн 157 дугаар зүйлийн 157.7, 157.8-д заасны дагуу дүүргийн сонгуулийн хороодоор гарын үсэг зурсан сонгогчдын 10-аас доошгүй хувийг нягтлан шалгахад бүх нэр дэвшигчдийн цуглуулсан гарын үсэгт сонгуулийн тухай хуулийн 158 дугаар зүйлд заасан зөрчлүүд илэрсэн. Иймээс нийт бие даан нэр дэвшигчдийг бүртгэхээс татгалзсан" гэлээ.

НИТХ-ын сонгуульд оролцох шаардлага хангасан нам, эвслээс болон бие даан нэр дэвшигчдэд зургаадугаар сарын 07-нд батламжийг нь гардуулах юм байна.

 

x