Уншиж байна ...
Зураг
Зураг

УИХ-ын 2024 оны сонгуульд Эрх Чөлөөг Хэрэгжүүлэгч Намаас жагсаалтад тав, тойрогт 40 хүн нэр дэвшинэ

Г.Мөрөн, iKon.mn
2024 оны 5 сарын 29
iKon.MN
Зураг зураг
Гэрэл зургийг MPA агентлагийн онцгой зөвшөөрөлтэйгөөр ашиглав

Улсын Их Хурал(УИХ)-ын 2024 оны ээлжит сонгуульд Эрх Чөлөөг Хэрэгжүүлэгч Нам(ЭЧХН)-аас нийт 45 хүнийг нэр дэвшүүлэхээр болсон байна. 

Тодруулбал жагсаалтаар тав, тойрогт 40 хүн өрсөлдөх юм. Тус намын дарга Ш.Төмөрсүх "Би намын дарга учраас жагсаалтаар бус тойрогт нэр дэвшиж байгаа" хэмээв.

Харин намын жагсаалтыг нь Ц.Хүрэлбаатар, Ш.Дариймаа нар тэргүүлэхээр байна. ЭЧХН-аас УИХ-ын тавдугаар тойрог буюу Дархан, Сэлэнгэ, Төв аймагт хамгийн олон буюу есөн хүн нэр дэвших юм.

УИХ-ын сонгуулийн тойрогт нэр дэвшигчид

Тойрог 2: Говь-Алтай, Завхан, Увс, Ховд

  1. Батсайханы Мөнхцэцэг
  2. Батмөнхийн Төгсбаяр
  3. Баасандоржийн Билэг

Тойрог 4: Булган, Орхон, Хөвсгөл

  1. Тогоохүүгийн Төмөрсүх
  2. Батаагийн Гантулга
  3. Жанчивын Цогтбаяр
  4. Найдангийн Эрдэнэчимэг

Тойрог 5: Дархан-Уул, Сэлэнгэ, Төв

  1. Цэдэнгийн Одонмаа
  2. Доржийн Дамдинсүрэн
  3. Банзрагчийн Ганболд
  4. Дарханбаярын Аамартүвшин
  5. Сүхбаатарын Жавзандулам
  6. Эрдэнэчимэгийн Дорждэрэм
  7. Ганбаатарын Энхбат
  8. Чулууны Идэрбаатар
  9. Адъяасүрэнгийн Ганзориг

Тойрог 8: Баянзүрх

  1. Атарбаярын Сүхбатбаатар
  2. Зоригтын Отгонбаяр
  3. Сумьяагийн Алтантуяа
  4. Чүлтэмийн Мөнхбаяр
  5. Баастын Зоригбаяр

Тойрог 9: Баянгол 

  1. Шоовдорын Төмөрсүх
  2. Долгорсүрэнгийн Баярсайхан
  3. Чогсомын Оюунтунгалаг

Тойрог 10: Чингэлтэй, Сүхбаатар

  1. Бүрэнжаргалын Батмөнх
  2. Балдангийн Чимэдцэрэн
  3. Ламжавын Адилбиш
  4. Гомбожавын Оюунбаяр
  5. Сарантуяагийн Нарантуяа
  6. Хүрэлбаатарын Энхтуяа

Тойрог 11: Сонгинохайрхан 

  1. Шаравын Төмөр
  2. Мягмаржавын Мөнхтулга
  3. Лхамын Хишигдаваа
  4. Болдын Соёл-Эрдэнэ
  5. Ганболдын Хонгорзул

Тойрог 12: Хан-Уул

  1. Дашбалын Баатар
  2. Санжаадоржийн Эрдэнэ-Очир
  3. Цэндсүрэнгийн Энхтуяа

Тойрог 13: Багануур, Багахангай, Налайх 

  1. Лхагвын Хулан
  2. Бат-Очирын Отгон

Жагсаалтаар нэр дэвшигчид

  1. Цогзоогийн Хүрэлбаатар
  2. Шоовдорын Дариймаа
  3. Донжоогийн Бат-Эрдэнэ
  4. Шийлэгсүрэнгийн Болорсүрэн
  5. Суръяагийн Мөнхбат