• 7 сарын 3, Ням
Уншиж байна ...
ХУУЧИРСАН МЭДЭЭ: 2021/04/26-НД НИЙТЛЭГДСЭН

"ОСКАР 2021" наадмын шилдгүүд

Б.Бадамгарав, IKon.mn
2021 оны 4 сарын 26
iKon.MN
Зураг зураг
Photo credit: Getty Images

Кино урлагийн хамгийн нэр хүндтэй наадам Оскарын шагнал гардуулах ёслол цар тахлын нөлөөгөөр энэ жил даруухан болж өнгөрлөө. 

Өмнөх жилүүдийнх шиг нүд гялбам биш ч гэлээ хоорондын зайгаа баримтлан суусан алдартнууд шилдгээр шалгарсан уран бүтээлчдэдээ чин сэтгэлийн баяр хүргэхээс гадна өнгөрсөн жилд орхин одсон кино уран бүтээлчдээ ч дурсан саналаа. 

"Оскар 2021" наадмын шилдгүүдээс онцлох хүмүүсийн нэгээр ази гаралтай уран бүтээлч Клое Зао нэрлэгдэж байна. Тэрбээр Оскарын наадмаас шилдэг найруулагчийн шагнал хүртсэн хоёр дахь эмэгтэй уран бүтээлч болсон төдийгүй түүний найруулсан "Nomadland" шилдэг киногоор шалгарлаа. 

Түүнчлэн өөр нэгэн онцлох ёстой эрхэм бол Энтони Хопкинс билээ. 30 жилийн тэртээ анхны Оскараа гардаж байсан алдарт жүжигчин тэрбээр энэ жил 83 насандаа дахин шилдэг эрэгтэй гол дүргийн жүжигчнээр тодорч байна. Ингэснээр Энтони Хопкинс хамгийн өндөр насандаа энэхүү төрөлд шилдгээр шалгарсан нэгэн боллоо.

Мөн энэ жилийн наадмын шилдэг эмэгтэй туслах дүрийн шагналыг хүртсэн алдартан бол Өмнөд Солонгосын жүжигчин Юн Ё Жон. Монголчууд бидний хэзээний танил тэрбээр "Minari" кинонд бүтээсэн дүрээрээ алтан цомын эзэн болсноор мөн л хамгийн өндөр насандаа уг төрлийн шагналыг хүртсэн жүжигчин болсон төдийгүй, жүжигчний төрөлд Оскарын цом атгасан анхны солонгос хүн болоод байна. 

Уншигч та бүхэнд "Оскар 2021" наадмын шилдгээр шалгарсан уран бүтээлчдийн жагсаалтыг бүрэн эхээр нь хүргэж байна.

Шилдэг эрэгтэй гол дүр: 

Ялагч: ANTHONY HOPKINS (The Father)

 

Бусад нэр дэвшигч:

  • RIZ AHMED (Sound of Metal)
  • CHADWICK BOSEMAN (Ma Rainey's Black Bottom)
  • GARY OLDMAN (Mank)
  • STEVEN YEUN (Minari)

Шилдэг эрэгтэй туслах дүр: 

Ялагч: DANIEL KALUUYA (Judas and the Black Messiah)

 
Daniel Kaluuya Chris Pizzello/Pool/Getty Images

Бусад нэр дэвшигч:

  • SACHA BARON COHEN (The Trial of the Chicago 7)
  • LESLIE ODOM, JR. (One Night in Miami...)
  • PAUL RACI (Sound of Metal)
  • LAKEITH STANFIELD (Judas and the Black Messiah)

Шилдэг эмэгтэй гол дүр:

Ялагч: FRANCES MCDORMAND Nomadland

 

Бусад нэр дэвшигч:

  • VIOLA DAVIS (Ma Rainey's Black Bottom)
  • ANDRA DAY (The United States vs. Billie Holiday)
  • VANESSA KIRBY (Pieces of a Woman)
  • CAREY MULLIGAN (Promising Young Woman)

Шилдэг эмэгтэй туслах дүр: 

Ялагч: YUH-JUNG YOUN (Minari)

 
Source: TheKoreaTimes

Бусад нэр дэвшигч:

  • MARIA BAKALOVA (Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan)
  • GLENN CLOSE (Hillbilly Elegy)
  • OLIVIA COLMAN (The Father)
  • AMANDA SEYFRIED (Mank)

Шилдэг анимэйшн:

Ялагч: SOUL (Pete Docter and Dana Murray)

 
Photo credit: CNN

Бусад нэр дэвшигч:

  • ONWARD (Dan Scanlon and Kori Rae)
  • OVER THE MOON (Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou)
  • A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON (Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley)
  • WOLFWALKERS (Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants)

Шилдэг зураг авалт: 

Ялагч: MANK (Erik Messerschmidt)

 

Бусад нэр дэвшигч:

  • JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Sean Bobbitt)
  • NEWS OF THE WORLD (Dariusz Wolski)
  • NOMADLAND (Joshua James Richards)
  • THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Phedon Papamichael)

Шилдэг хувцас дизайн

Ялагч: MA RAINEY'S BLACK BOTTOM (Ann Roth)

Бусад нэр дэвшигч:

  • EMMA (Alexandra Byrne)
  • MANK (Trish Summerville)
  • MULAN (Bina Daigeler)
  • PINOCCHIO (Massimo Cantini Parrini)

Шилдэг найруулагч

Ялагч: NOMADLAND (Chloé Zhao)

 
Photo by Matt Petit/A.M.P.A.S. via Getty Images

Бусад нэр дэвшигч:

  • ANOTHER ROUND (Thomas Vinterberg)
  • MANK (David Fincher)
  • MINARI (Lee Isaac Chung)
  • PROMISING YOUNG WOMAN (Emerald Fennell)

Шилдэг баримтат кино 

Ялагч: MY OCTOPUS TEACHER (Ehrlich, James Reed and Craig Foster)

Бусад нэр дэвшигч:

  • COLLECTIVE (Alexander Nanau and Bianca Oana)
  • CRIP CAMP (Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder)
  • THE MOLE AGENT (Maite Alberdi and Marcela Santibáñez)
  • TIME (Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn)

Шилдэг богино хэмжээний баримтат кино

Ялагч: COLETTE (Anthony Giacchino and Alice Doyard)

Бусад нэр дэвшигч:

  • A CONCERTO IS A CONVERSATION (Ben Proudfoot and Kris Bowers)
  • DO NOT SPLIT (Anders Hammer and Charlotte Cook)
  • HUNGER WARD (Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman)
  • A LOVE SONG FOR LATASHA (Sophia Nahli Allison and Janice Duncan)

Шилдэг кино эвлүүлэг

Ялагч: SOUND OF METAL (Mikkel E. G. Nielsen)

Бусад нэр дэвшигч:

  • THE FATHER (Yorgos Lamprinos)
  • NOMADLAND (Chloé Zhao)
  • ROMISING YOUNG WOMAN (Frédéric Thoraval)
  • THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Alan Baumgarten)

Шилдэг олон улсын кино

Ялагч: ANOTHER ROUND (Denmark)

Бусад нэр дэвшигч:

  • BETTER DAYS (Hong Kong)
  • COLLECTIVE (Romania)
  • THE MAN WHO SOLD HIS SKIN (Tunisia)
  • QUO VADIS, AIDA? (Bosnia and Herzegovina)

Шилдэг нүүр хувиргалт ба үс засалт

Ялагч: MA RAINEY'S BLACK BOTTOM (Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson)

Бусад нэр дэвшигч:

  • EMMA (Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze)
  • HILLBILLY ELEGY (Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney)
  • MANK (Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff)
  • PINOCCHIO (Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti)

Киноны шилдэг хөгжим

Ялагч: SOUL (Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste)

Бусад нэр дэвшигч:

  • DA 5 BLOODS (Terence Blanchard)
  • MANK (Trent Reznor and Atticus Ross)
  • MINARI (Emile Mosseri)
  • NEWS OF THE WORLD (James Newton Howard)

Киноны шилдэг дуу

Ялагч: FIGHT FOR YOU (from Judas and the Black Messiah; Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas)

Бусад нэр дэвшигч:

  • HEAR MY VOICE (from The Trial of the Chicago 7; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite)
  • HUSAVIK (from Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
  • IO SÌ (SEEN) (from The Life Ahead (La Vita Davanti a Se); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini)
  • SPEAK NOW (from One Night in Miami...; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth)

Шилдэг кино бүтээл

Ялагч: NOMADLAND (Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers)

 
Photo credit: CNN

Бусад нэр дэвшигч:

  • THE FATHER (David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers)
  • JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers)
  • MANK (Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers)
  • MINARI (Christina Oh, Producer)
  • PROMISING YOUNG WOMAN (Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers)
  • SOUND OF METAL (Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers)
  • THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt and Stuart Besser, Producers)

PRODUCTION DESIGN

Ялагч: MANK (Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale)

Бусад нэр дэвшигч:

  • THE FATHER (Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone)
  • MA RAINEY'S BLACK BOTTOM (Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O'Hara and Diana Stoughton)
  • NEWS OF THE WORLD (Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan)
  • TENET (Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas)

Шилдэг богино хэмжээний анимэйшн

Ялагч: IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU (Will McCormack and Michael Govier)

Бусад нэр дэвшигч:

  • BURROW (Madeline Sharafian and Michael Capbarat)
  • GENIUS LOCI (Adrien Mérigeau and Amaury Ovise)
  • OPERA (Erick Oh)
  • YES-PEOPLE (Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Шилдэг богино хэмжээний кино

Ялагч: TWO DISTANT STRANGERS (Travon Free and Martin Desmond Roe)

Бусад нэр дэвшигч:

  • FEELING THROUGH (Doug Roland and Susan Ruzenski)
  • THE LETTER ROOM (Elvira Lind and Sofia Sondervan)
  • THE PRESENT (Farah Nabulsi and Ossama Bawardi)
  • WHITE EYE (Tomer Shushan and Shira Hochman)

Шилдэг дууны найруулга

Ялагч: SOUND OF METAL (Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh)

Бусад нэр дэвшигч:

  • GREYHOUND (Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman)
  • MANK (Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin)
  • NEWS OF THE WORLD (Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett)
  • SOUL (Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker)

Шилдэг визуаль эффект

Ялагч: TENET (Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher)

Бусад нэр дэвшигч:

  • LOVE AND MONSTERS (Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox)
  • THE MIDNIGHT SKY (Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins)
  • MULAN (Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram)
  • THE ONE AND ONLY IVAN (Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez)

Шилдэг кино зохиол

Ялагч: THE FATHER (Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller)

Бусад нэр дэвшигч:

  • BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM: DELIVERY OF PRODIGIOUS BRIBE TO AMERICAN REGIME FOR MAKE BENEFIT ONCE GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN
  • NOMADLAND Written for the screen by Chloé Zhao
  • ONE NIGHT IN MIAMI... Screenplay by Kemp Powers
  • THE WHITE TIGER Written for the screen by Ramin Bahrani

Шилдэг киноны эх зохиол

Ялагч: PROMISING YOUNG WOMAN (Written by Emerald Fennell)

Бусад нэр дэвшигч:

  • JUDAS AND THE BLACK MESSIAH (Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas)
  • MINARI (Written by Lee Isaac Chung)
  • SOUND OF METAL (Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance)
  • THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Written by Aaron Sorkin)

 

Эх сурвалж: CNN, Oscars.org