Уншиж байна ...
Зураг
Зураг

НЭРС: АН Х.Баттулга, С.Эрдэнэ, Р.Амаржаргал, З.Нарантуяа, С.Цэнгүүн, Ц.Уянга нарын 126 нэр дэвшигчээ батлав

Б.Манлай
2024 оны 5 сарын 21
iKon.MN
Зураг зураг
Гэрэл зургийг MPA агентлагийн онцгой зөвшөөрөлтэйгөөр ашиглав

Ардчилсан Намын/АН/ Үндэсний Бодлогын Хорооны ээлжит бус хуралдаан өчигдөр орой болж, 2024 оны УИХ-ын сонгуульд оролцох нэр дэвшигчдээ тодрууллаа. 

Ээлжит сонгуульд Монгол Улсын хэмжээнд 13 тойрогт өрсөлдөх 78 нэр дэвшигч, намын жагсаалтын 48 нэр дэвшигчийг тодруулж, баталжээ.

УИХ-ын сонгуулийн тойрогт нэр дэвшигчид

УИХ-ын Сонгуулийн 1-р тойрог Архангай, Өвөрхангай, Баянхонгор

  1. Дашдондог Ганбат
  2. Оюунсайхан Алтангэрэл
  3. Амгалан Адъяасүрэн
  4. Пүрэвбаатар Мөнхтулга
  5. Даваа Цогтбаатар
  6. Сайнхүү Ганбаатар
  7. Ганбат  Хосбаяр
  8. Дамдинсүрэн  Жаргалсайхан
  9. Энэбиш Болорчулуун

УИХ-ын Сонгуулийн 2-р тойрог Говь-Алтай, Завхан, Ховд, Увс

  1. Одон Цогтгэрэл
  2. Бөхчулуун Пүрэвдорж
  3. Очирбат Амгаланбаатар
  4. Загдхүү Нарантуяа
  5. Ширнэнбанди  Адьшаа
  6. Догсом Батцогт
  7. Цогтоо Одонтунгалаг
  8. Даймаа Батсайхан
  9. Банзрагч  Түвшин
  10. Норов Тэгшбаяр

УИХ-ын Сонгуулийн 3-р тойрог Баян-Өлгий

  1. Булан  Бейсен
  2. Шарив Жандос
  3. Хузкей Дармен

УИХ-ын Сонгуулийн 4-р тойрог Булган, Хөвсгөл, Орхон

  1. Халтмаа Баттулга
  2. Батбаяр Ариун-Эрдэнэ
  3. Хаш-Эрдэнэ Эрдэнэбаатар
  4. Жалбасүрэн Батзандан
  5. Гунгаажав Цэрэндолгор
  6. Гүншир Мөнгөнхуяг
  7. Дорлиг Өсөхбаяр
  8. Хайчаа Батсайхан

УИХ-ын Сонгуулийн 5-р тойрог Дархан-Уул, Сэлэнгэ, Төв

  1. Цэвэгдорж Туваан
  2. Сангажав Баярцогт
  3. Сүхбаатар Эрдэнэболд
  4. Домбон Үүрийнтуяа
  5. Далай Батбаяр
  6. Нэмэхээ Одонгуа
  7. Дондогдорж Эрдэнэбат
  8. Дэрэм Эрдэнэсувд
  9. Дуламсүрэн Доржпүрэв
  10. Раднаа Батжаргал

УИХ-ын Сонгуулийн 6-р тойрог Дорнод, Сүхбаатар, Хэнтий

  1. Наянтай Ганибал
  2. Сүхбаатар Төмөрхүү
  3. Төрмөнх Пүрэвхатан
  4. Шинэбаяр Бямбасүрэн
  5. Дэмбэрэлваанчиг Балдан
  6. Эрхэмбаатар Төмөрбаатар
  7. Шагдар Батдэлгэр

УИХ-ын Сонгуулийн 7-р тойрог Говьсүмбэр, Дорноговь, Дундговь, Өмнөгөвь

  1. Гомбо Ганбаатар
  2. Рэнчинбямба Сэддорж
  3. Равжих Эрдэнэбүрэн
  4. Лувсанбямбаа Мөнхбаясгалан
  5. Цагаанхүү Мөнхбат
  6. Лувсандорж Одсэр
  7. Насанбуян Энхбат

 УИХ-ын Сонгуулийн 8-р тойрог Баянзүрх дүүрэг

  1. Түмэндэлгэр Батцогт
  2. Ганболд Болормаа
  3. Майнбаяр Тулгат
  4. Цагаан-Өвгөн Жадамбаа
  5. Ганболд Ууганцэцэг

УИХ-ын Сонгуулийн 9-р тойрог Баянгол дүүрэг

  1. Содномзундуй Эрдэнэ
  2. Цэрэндулам Алтанцэцэг
  3. Балдангомбо Баттулга

УИХ-ын Сонгуулийн 10-р тойрог Сүхбаатар, Чингэлтэй

  1. Чадраабал Өнөрбаяр
  2. Ишжамц Мөнхжаргал
  3. Хөххүү Болормаа
  4. Даваасүрэн Бадарсан
  5.  Цэнд Баатархүү
  6. Октябрь Баасанхүү

УИХ-ын Сонгуулийн 11-р тойрог Сонгинохайрхан дүүрэг

  1. Норов Алтанхуяг
  2. Жадамба Отгонбаяр
  3. Нэмэхбаяр Амаржин
  4. Цоггэрэл Уянга
  5. Пүрэвдорж Галиндэв

УИХ-ын Сонгуулийн 12-р тойрог Хан-Уул дүүрэг

  1. Эрдэнэ-Очир Тамир
  2. Чулуунбилэг Лодойсамбуу
  3. Бямбаа Ариунболд

 УИХ-ын Сонгуулийн 13-р тойрог Багануур, Багахангай, Налайх

  1. Дашзэвэг Алтанхуяг
  2. Ганаа Цамбагарав

Жагсаалтаар нэр дэвшигчид

  1. Лувсанням Гантөмөр
  2. Салдан Одонтуяа
  3. Жамба Батсуурь
  4. Саруулсайхан Цэнгүүн
  5. Өлзийхүү Шижир
  6. Жудаг Баярмаа
  7. Жадамба Баясгалан
  8. Доржзовд Энхтуяа
  9. Хишигдэмбэрэл Тэмүүжин
  10. Бадамдорж Пунсалмаа
  11. Эрдэнэбилэг Одбаяр
  12. Пүрэв Батчимэг
  13. Ганбат Очирбат
  14. Батбаяр Жаргалан
  15. Амгаланбаатар Ганбаатар
  16. Цэндсүрэн Мөнхтуяа
  17. Контарбай Жандос
  18. Даваасамбуу Оюунцэцэг
  19. Ренчинням Амаржаргал
  20. Хүрэлбаатар Оюунчулуун
  21. Энхтөр Галбадрал
  22. Лхагвасүрэн Нарантуяа
  23. Пүрэв Нүрзэд
  24. Наранчулуун Жавзанпагма
  25. Энхтайван Энхпүрэв
  26. Ринзаан Булгамаа
  27. Буянаа Ган-Очир
  28. Ишбадам Нарантуяа
  29. Дорж Амартүвшин
  30. Лхагва Болормаа
  31. Цэнджав Чинбат
  32. Дүгэржав Болорсүрэн
  33. Мөнхжаргал Чимэддорж
  34. Бат-Очир Ундраа
  35. Батсуурь Баттөмөр
  36. Дамчаа Хишгээ
  37. Оросоо Чулуунбилэг
  38. Лувсанцэрэн Отгонцэцэг
  39. Доржрэнцэн Алтангэрэл
  40. Батсүх Батзаяа
  41. Нарангэрэл Оргил
  42. Бадрах Цолмонбаяр
  43. Сүхбаатар Юмэнхүү
  44. Пушаа Алтан-Од
  45. Бадрах Уянга
  46. Баатар Болор-Эрдэнэ
  47. Энхтөгс Сүндарь
  48. Ушаандар Болдхүү

Сэтгүүлч Н.Өнөрцэцэг тус намаас нэр дэвшинэ гэж цахим хуудсаараа зарлаж байсан ч жагсаалтад багтаагүй байна.

Одоо нам, эвслүүд сонгуульд өрсөлдөх нэр дэвшигчдийн жагсаалтаа тавдугаар сарын 25-ны дотор Сонгуулийн Ерөнхий Хороонд хүргүүлэх учиртай. Ингэснээр тус хороо нэр дэвшигчийг бүртгэх эсэхийг зургаадугаар сарын 1-ний дотор шийдвэрлэнэ.

Харин сонгуульд нэр дэвшигчид хөрөнгө, орлогын мэдүүлгээ Авлигатай Тэмцэх Газарт энэ сарын 23-ны дотор өгөх үүрэгтэй юм.