• 6 сарын 25, Бямба
Уншиж байна ...

Математикийн 58 дугаар олимпиадын дүн гарч, 29 сурагч, дөрвөн багш медальт байранд шалгарлаа

Б.Даваабазар, iKon.mn
2022 оны 5 сарын 10
iKon.MN
Зураг зураг
Гэрэл зургийг MPA агентлагийн онцгой зөвшөөрөлтэйгөөр ашиглав

Улсын математикийн анхдугаар олимпиадын аварга Шинжлэх ухааны доктор, профессор Цэмбэлцогтын Баясгалангийн нэрэмжит Монголын Математикийн 58-р олимпиад (ММО-58) тавдугаар сарын 6-10-ны өдрүүдэд Улаанбаатар хотод зохион байгуулагдлаа.

Энэхүү олимпиад уламжлал ёсоор дунд, ахлах, багшийн ангиллаар зохион байгуулагдсан юм. Тодруулбал, 

  • Дунд ангилалд 88 сурагч
  • ахлах ангилалд 81 сурагч
  • 62 багш буюу нийт 231 хүн оролцож, оюун ухаан, авьяас чадвараа сорьсноос 29 сурагч, дөрвөн багш медальт байранд шалгарлаа. 

Ийнхүү таван алт, найман мөнгө, 20 хүрэл медаль эздэдээ очсон юм.

Багийн оноогоор Сүхбаатар дүүрэг нэгт, Хөвсгөл, Орхон аймаг хоёрт, Баянгол, Хан-Уул дүүрэг болон Увс аймаг гуравт бичигдлээ.

Олон Улсын Математикийн 63-р олимпиад долдугаар сарын 6-16-ны хооронд Норвеги улсын Осло хотод зохион байгуулагдана. Ийнхүү энэ хичээлийн жилд ОУМО-д оролцох сурагчдын шалгаруулалт орон даяар ЕБС-ийн сурагчдын дунд гурван шаттайгаар явагдаж дүнгээ гаргав.

Эцсийн шатны нийлбэр дүнгээр:

  1. Ц.Сайханбилэг, Сант сургууль
  2. Д.Энэрэлт, Сант сургууль
  3. Б.Мөнхцэлмэг, Нийслэлийн 1-р сургууль
  4. Ш.Билгүүдэй, Сант сургууль
  5. Б.Билэгдэмбэрэл, 11-р сургууль
  6. Г.Далайцэрэн, Хөвсгөл ЭДЦС нар оролцохоор шалгарлаа.

Дунд ангиллын дүн:

Дд

Сургууль

Овог

Нэр

Оноо

Медаль

Бэлтгэсэн багш

1

УБ, 1-р сургууль

Гансүх

Дөлгөөн

30

Алт

О.Дарханбаяр

2

Эрхэт-Эрдэм

Чинбат

Ирмүүн

30

Алт

Ч.Сугардорж

3

Сант

Мандах

Түвшинбаяр

28

Мөнгө

З.Оргил-Эрдэнэ

4

Шинэ-Үе

Батлхагва

Тэнүүнсайхан

28

Мөнгө

Б.Мөнхтулга

5

Сант

Сонор

Манлай

27

Мөнгө

Д.Ганчимэг

6

УБ, 11-р сургууль

Наранбаатар

Сувд

27

Мөнгө

С.Буяндэлгэр

7

Сант

Цэгц

Цэнгэл

25

Хүрэл

Ш.Сарангэрэл

8

Орхон, Эрдмийн сан

Баяртулга

Гүр-Аранз

24

Хүрэл

Р.Доржзовд

9

Хөвсгөл, ДМЦС

Баттулга

Дөлгөөнмөрөн

23

Хүрэл

Б.Зоригтбаатар

10

Эрхэт-Эрдэм

Мөнхбаяр

Амин-Эрдэнэ

22

Хүрэл

Ч.Сугардорж

11

УБ, 11-р сургууль

Баяр

Бэлгүтэй

22

Хүрэл

С.Батсайхан

12

Сант

Соёлхүү

Атархүү

21

Хүрэл

Ш.Сарангэрэл

13

УБ, 11-р сургууль

Амаржаргал

Төгсцогт

21

Хүрэл

С.Батсайхан

14

Архангай, 2-р сургууль

Самданмятав

Дэлгэрбат

20

Хүрэл

Ч.Алтаншагай

Ахлах ангиллын дүн:

Сургууль

Овог

Нэр

Оноо

Медаль

Бэлтгэсэн багш

1

УБ, 11-р сургууль

Бат-Амгалан

Билэгдэмбэрэл

28

Алт

Ц.Уламбаяр

2

Сант

Дэлгэрдалай

Энэрэлт

28

Алт

Ш.Сарангэрэл

3

Сант

Очирхүү

Эрхэсболд

27

Мөнгө

Ш.Сарангэрэл

4

Сант

Цогтгэрэл

Сайханбилэг

27

Мөнгө

Ш.Сарангэрэл

5

 

Пүрэв-Очир

Билгүүнтөгөлдөр

27

Мөнгө

Ж.Ёндонсамбуу

6

УБ, 1-р сургууль

Батцэнгэл

Мөнхцэлмэг

26

Хүрэл

Д.Одхүү

7

Орхон, Эрдмийн сан

Эрдэнэтөгс

Гэрэлхүү

22

Хүрэл

Р.Доржзовд

8

Хөвсгөл, ЭДЦС

Ганболд

Далайцэрэн

21

Хүрэл

М.Ганболд

9

УБ, 1-р сургууль

Мандал

Энхбаяр

21

Хүрэл

Б.Сэр-Очир

10

Сант

Шинэзул

Билгүүдэй

21

Хүрэл

Ш.Сарангэрэл

11

Эрхэт-Эрдэм

Тамир

Билгүүнгэрэлт

20

Хүрэл

Ч.Сугардорж

12

Хөвсгөл, ЭДЦС

Билгүүн

Дугаржанцан

19

Хүрэл

М.Ганболд

13

УБ, 1-р сургууль

Батбаясгалан

Ундрал

18

Хүрэл

З.Бат-Эрдэнэ

14

Хөвсгөл, ДМЦС

Баасанхүү

Улсболд

18

Хүрэл

Б.Зоригтбаатар

15

Хөвсгөл, ЭДЦС

Мөнх-Эрдэнэ

Энхтөр

18

Хүрэл

М.Ганболд

Багшийн дүн:

Сургууль

Овог

Нэр

Нийт

Медаль

 
 

1

Эрдмийн хишиг

Батмөнх

Ганбат

29

Алт

 

2

Хөвсгөл, ДМЦС

Банзрагч

Зоригтбаатар

28.5

Мөнгө

 

3

УБ, 11-р сургууль

Дамбадорж

Хосбаяр

28

Хүрэл

 

4

Орхон, Эрдмийн сан

Раднаабазар

Доржзовд

28

Хүрэл

 

Үүнээс гадна энэ жилийн олимпиадын шагнал гардуулах ёслолын үйл ажиллагаанд Олон улсын олимпиадад амжилттай оролцож медаль авсан, Европын охидын олимпиадад амжилттай оролцож медаль авсан болон Улсын олимпиадын ахлах ангилалд медаль авсан нийт зургаан эмэгтэйд өндөр амжилт гаргасныг нь үнэлж, өргөмжлөл, шагнал гардуулсан онцлогтой байв.

ФОТО: