2020/08/04
Америк доллар
МОНГОЛ БАНК:
2,845.80₮
B30
УЛААНБААТАР
23°
|
11°
B30
УЛААНБААТАР
26°
|
12°
B30
УЛААНБААТАР
25°
|
14°
02:00
S31
10°
03:00
S31
04:00
S29
05:00
S29
06:00
S30
07:00
S30
10°
08:00
S30
11°
09:00
S30
13°
10:00
S30
16°
11:00
S30
18°
12:00
S30
20°
13:00
S30
21°

Шинээр бүрэлдэх парламентын гишүүдийн 33% нь ЭДИЙН ЗАСАГЧ

А.Төгөлдөр, iKon.mn
2020 оны 6 сарын 26
iKon.MN
Зураг

Шинэ бүрэлдэх парламентын дундаж нас 46.6 байгаа талаар бид өмнө нь мэдээлсэн.

Сонгуулийн Ерөнхий хорооноос шинээр сонгогдсон 76 хүнийг Монгол Улсын Их Хурлын гишүүнээр сонгогдсонд тооцсон тухай тогтоол гаргаад буй.  УИХ-д сонгогдсон 76 хүнийг мэргэжлээр нь ангилан харвал дийлэнх нь буюу 32.8 хувь нь эдийн засагч байна.

Өөрөөр хэлбэл, ирэх дөрвөн жил парламентад ажиллах 76 хүний 25 нь эдийн засагч мэргэжил эзэмшжээ. 

Тодруулбал УИХ-д суух хүмүүс:

  • Эдийн засагч 25
  • Хуульч, эрх зүйч 14
  • Инженер 11
  • Сэтгүүлч 7
  • Багш 3
  • Олон улсын харилцаа 3
  • Улс төр судлаач 3
  • Хүний их эмч 3 хүн гэх мэт багтсан бөгөөд зарим гишүүн давхар мэргэжил эзэмшсэн байна.

График 1, Шинээр бүрэлдэх парламентын гишүүдийн мэргэжил, 

График 2, 2016-2020 оны парламентын гишүүдийн мэргэжил,

График 3, Хоёр парламентын мэргэжлийг харьцуулбал:

График 3-т үзүүлснээр 2016-2020 оны парламентад эдийн засагч, хуульч, инженер гэсэн мэргэжлүүд зонхилж байсан нь шинэ парламентад ч хадгалагдах нь ээ. 

Хүснэгт 1, 2020 оны УИХ-ын ээлжит сонгуульд өрсөлдөж ялалт байгуулсан 76 хүний эзэмшсэн мэргэжлийг танилцуулгадаа оруулснаар нь хүргэж байна. (Ингэхдээ анх эзэмшсэн мэргэжлийг онцлов).

1

1-р тойрог

Ёндонпэрэнлэйн БААТАРБИЛЭГ

Түүхч археологич-антропологич

2

Жамъянгийн МӨНХБАТ

Улс төр, судлаач

3

Ганзоригийн ТЭМҮҮЛЭН

Олон улсын харилцаа

4

2-р тойрог

Хавдисламын БАДЕЛХАН

 Инженер

5

Телуханы АУБАКАР

Олон улсын эрхзүйч

6

Буланы БЕЙСЕН

 Эмч

7

3-р тойрог

Гомбожавын ЗАНДАНШАТАР

Эдийн засагч

8

Дашдондогийн ГАНБАТ

Инженер, механикч

9

Амгалангийн АДЪЯАСҮРЭН

Багш

10

4-р тойрог

Цогт-Очирын АНАНДБАЗАР

Сэтгүүлч, орчуулагч

11

Жадамбын БАТ-ЭРДЭНЭ

Инженер

12

5-р тойрог

Бямбасүрэнгийн ЭНХ-АМГАЛАН

Гадаад албаны ажилтан

13

Шатарбалын РАДНААСЭД

Хуульч

14

6-р тойрог

Сүхбаатарын БАТБОЛД

Олон улсын эдийн засагч

15

Гомпилдоогийн МӨНХЦЭЦЭГ

Утга зохиол судлаач, сэтгүүлч

16

7-р тойрог

Хаянгаагийн БОЛОРЧУЛУУН

Агрономич

17

Цэдэвийн СЭРГЭЛЭН

Опертив тактик-команд штаб

18

8-р тойрог

Борхүүгийн ДЭЛГЭРСАЙХАН

Хуульч

19

Төмөртогоогийн ЭНХТҮВШИН

Эдийн засагч, нягтлан бодогч

20

9-р тойрог

Цэдэндамбын ЦЭРЭНПУНЦАГ

Авто машин ашиглалтын инженер

21

Балжиннямын БАЯРСАЙХАН

Эрх зүйч, сэтгүүлч

22

10-р тойрог

Содномын ЧИНЗОРИГ

Эдийн засагч

23

Дуламдоржийн ТОГТОХСҮРЭН

Хуульч

24

Гочоогийн ГАНБОЛД

Эдийн засагч

25

11-р тойрог

Нанзадын НАРАНБААТАР

Эдийн засагч

26

Дашдэмбэрэлийн БАТ-ЭРДЭНЭ

 Улс төр судлаач, философич

27

12-р тойрог

Жамбын БАТСУУРЬ

Эдийн засагч 

28

Наянтайн ГАНИБАЛ

Хэрэглээний математикч

29

13-р тойрог

Жаргалтулгын ЭРДЭНЭБАТ

Эдийн засагч 

30

Чинбатын УНДРАМ

Эдийн засагч 

31

Дамдинсүрэнгийн ӨНӨРБОЛОР

Дипломатч

32

14-р тойрог

Жигжидийн БАТЖАРГАЛ

Эдийн засагч

33

Цэвэгдоржийн ТУВААН

Хүний их эмч 

34

Нямаагийн ЭНХБОЛД

Инженер- эдийн засагч 

35

15-р тойрог

Одонгийн ЦОГТГЭРЭЛ

Санхүүч, эдийн засагч

36

Чимэдийн ХҮРЭЛБААТАР

Эдийн засагч 

37

Баттогтохын ЧОЙЖИЛСҮРЭН

 Автоматикч телемеханикч 

38

16-р тойрог

Ширнэнбаньдын АДЬШАА

Хуульч

39

Бөхчулууны ПҮРЭВДОРЖ

Англи хэлний багш, орчуулагч 

40

Сандагийн БЯМБАЦОГТ

Эдийн засагч

41

17-р тойрог

Цэрэнпилийн ДАВААСҮРЭН

Инженер

42

Лхагвын МӨНХБААТАР

Эрх зүйч

43

Лувсанцэрэнгийн ЭНХ-АМГАЛАН

Сэтгүүлч

44

18-р тойрог

Ухнаагийн ХҮРЭЛСҮХ

Улс төр судлаач

45

Лувсаннамсрайн ОЮУН-ЭРДЭНЭ

Сэтгүүлч

46

Бадмаанямбуугийн БАТ-ЭРДЭНЭ

Хуульч

47

19-р тойрог

Болдын ЖАВХЛАН

Эдийн засагч

48

Гонгорын ДАМДИННЯМ

Уул уурхайн инженер

49

Баагаагийн БАТТӨМӨР

Инженер механик

50

20-р тойрог

Дамбын БАТЛУТ

Цахилгааны инженер

51

Норовын АЛТАНХУЯГ

Биофизикч, физикийн багш

52

Сайнхүүгийн ГАНБААТАР

 Санхүүч, инженер

53

21-р тойрог

Сайнбуянгийн АМАРСАЙХАН

Хууль, эрх зүйч

54

Цэндийн САНДАГ-ОЧИР

Философич, нийгмийн ухааны багш 

55

22-р тойрог

Баттөмөрийн ЭНХБАЯР

Хуульч 

56

Батсүхийн САРАНЧИМЭГ

Удирдлагын автоматжуулалтын системийн инженер 

57

23-р тойрог

Жигжидсүрэнгийн ЧИНБҮРЭН

Хүний их эмч 

58

Хүрэлбаатарын БУЛГАНТУЯА

Эдийн засагч

59

Энхтайваны БАТ-АМГАЛАН

Эдийн засагч, эрх зүйч

60

24-р тойрог

Дамдины ЦОГТБААТАР

Олон улсын эрх зүйч

61

Цэндийн МӨНХ-ОРГИЛ

Хуульч

62

Цэрэнжамцын МӨНХЦЭЦЭГ

Улс төр судлаач

63

25-р тойрог

Төмөрбаатарын АЮУРСАЙХАН

Эдийн засагч

64

Мөнхөөгийн ОЮУНЧИМЭГ

Сэтгүүлч

65

Жамъянхорлоогийн СҮХБААТАР

Эрх зүйч

66

26-р тойрог

Хассуурийн ГАНХУЯГ

Эдийн засагч

67

Жамбалын ГАНБААТАР

Эдийн засагч

68

Салдангийн ОДОНТУЯА

Эдийн засагч

69

27-р тойрог

Хишгээгийн НЯМБААТАР

Хуульч

70

Бадарчийн ЖАРГАЛМАА

Сэтгүүлч

71

28-р тойрог

Ням-Осорын УЧРАЛ

Эрх зүйч

72

Долгорсүрэнгийн СУМЪЯАБАЗАР

Эдийн засагч

73

Пүрэв-Очирын АНУЖИН

Олон улсын харилцаа

74

29-р тойрог

Ганибалын АМАРТҮВШИН

Эдийн засагч

75

Даваажанцангийн САРАНГЭРЭЛ

Сэтгүүлч

76

Тогмидын ДОРЖХАНД

Эдийн засагч

 

x