2018/10/24
Америк доллар
МОНГОЛ БАНК:
2,563.78₮
B14
УЛААНБААТАР
|
-1°
B14
УЛААНБААТАР
-4°
|
-7°
B30
УЛААНБААТАР
|
-9°
02:00
S28
-5°
03:00
S28
-5°
04:00
S28
-5°
05:00
S26
-5°
06:00
S26
-4°
07:00
S26
-4°
08:00
S26
-4°
09:00
S26
-1°
10:00
S26
11:00
S28
12:00
S44
13:00
S44
Энэ мэдээ хуучирсан буюу 2018/05/31 -нд нийтлэгдсэн мэдээ болно.

ИНФОГРАФИК: 2017 онд мэндэлсэн охидод Амин-Эрдэнэ, хөвгүүдэд Ананд нэрийг хамгийн их өгчээ

A.Жаргал
2018 оны 5 сарын 31
iKon.MN

Монгол Улсад 2017 онд 75,321 хүүхэд мэндэлжээ

 

 

 

Монголчууд 2017 онд мэндэлсэн эмэгтэй хүүхдэд Амин-Эрдэнэ, эрэгтэйд Ананд нэрийг хамгийн их өгчээ. (Амин-Эрдэнэ>Ананд)

Охин хүүхдэд хайрлаж нандигнасан, яруу тансаг сонсголонтой, түүхэн хатдын нэрийг ихээр сонгосон бол эрэгтэй хүүхдэд Ананд нэрийг хамгийн ихээр өгсөн нь буддын шашны нөлөөллийг харуулж байна.  

Мөн монголчууд хүү төрвөл бөх болно гэдэг ойлголтоор амжилттай барилдаж буй бөхчүүдийн нэрийг ихээр өгдөг нь ажиглагдах ажээ. Жишээ нь, Хөвсгөл аймагт 2017 оны наадмын түрүү бөх Ц.Содномдоржийн нэрийг хамгийн их өгсөн бол Увс аймагт Улсын аварга С.Мөнхбат, Улсын гарьд Ө.Бат-Орших нарын нэрийг их өгчээ. Баянхонгор, Говь-Алтай, Дорноговь аймгуудад Олимпийн аварга Н.Түвшинбаярын нэрийг, Завхан аймагт Улсын аварга Г.Эрхэмбаяр, Б.Бат-Эрдэнэ нарын нэрийг хамгийн их өгсөн байна. Мөн сүүлийн жилүүдэд бөхчүүд нь амжилттай сайн барилдаж байгаа Ховд аймагт О.Хангай (Ховд аймгийн бөх, 2017 онд харцага цол хүртсэн), Б.Бат-Эрдэнэ, Б.Пүрэвсайхан (Ховд аймгийн бөх, 2016 онд заан цол хүртсэн), П.Бүрэнтөгс нэрийг олноор өгчээ.

Түвшинбаяр гэдэг нэр ихэнх аймгуудад эхний арав дотор бичигдсэн нь Монголчууд олимпын анхны алтан медальтандаа гүн хүндэтгэлтэй ханддагийн илрэл болов уу...

Гэхдээ Төгөлдөр, Билгүүн, Эрхэс, Мишээл, Сондор, Анужин гэсэн нэрнүүд бас трэнд хэвээр байна. 

 

Ингээд аймгууд дээр дарж жагсаалтыг харна уу!

 
 

Түгээмэл нэрс хүснэгтээр: 

Улаанбаатар
# Хүү Охин
1 Ананд Мишээл
2 Тэмүүлэн Сондор
3 Төгөлдөр Амин-Эрдэнэ
4 Эрхэс Энэрэл
5 Анар Нандин-Эрдэнэ
6 Тэнүүн Эгшиглэн
7 Билгүүн Номин-Эрдэнэ
8 Хангай Хулан
9 Ирмүүн Цэлмүүн
10 Чингүүн Анужин
Дорнод
# Хүү Охин
1 Ананд Энэрэл
2 Хангай Анужин
3 Эрхэс Сондор
4 Анар Мишээл
5 Төгөлдөр Энхжин
6 Тэмүүлэн Хүслэн
7 Мөнх-Эрдэнэ Амин-Эрдэнэ
8 Ирмүүн Амингоо
9 Билгүүн Аялгуу
10 Дөлгөөн Цэлмүүн
Сүхбаатар
# Хүү Охин
1 Өсөх-Ирээдүй Номин-Эрдэнэ
2 Ананд Амин-Эрдэнэ
3 Билгүүн Анужин
4 Эрхэс Нандин-Эрдэнэ
5 Мөнх-Ирээдүй Номин
6 Тэмүүжин Цэлмүүн
7 Итгэл Эгшиглэн
8 Тэмүүлэн Сондор
9 Энх-Эрдэнэ Хүслэн
10 Төгөлдөр Нарансолонго
Хэнтий
# Хүү Охин
1 Хангай Энэрэл
2 Ананд Энхжин
3 Мөнх-Эрдэнэ Сондор
4 Чингүүн Мишээл
5 Төгөлдөр Амин-Эрдэнэ
6 Эрхэс Анужин
7 Тэмүүлэн Нандин-Эрдэнэ
8 Пүрэвсайхан Цэлмэг
9 Хүслэн Хулан
10 Анар Эгшиглэн
Төв
# Хүү Охин
1 Ананд Сондор
2 Төгөлдөр Амин-Эрдэнэ
3 Тэмүүжин Нандин-Эрдэнэ
4 Хангай Мишээл
5 Өсөх-Ирээдүй Хулан
6 Мөнх-Эрдэнэ Аялгуу
7 Эрхэс Энэрэл
8 Түвшинбаяр Урангоо
9 Отгонбаяр Номин-Эрдэнэ
10 Мөнхсүлд Хүслэн
Говьсүмбэр
# Хүү Охин
1 Төгөлдөр Аялгуу
2 Ананд Маргад
3 Ирмүүн Нандин-Эрдэнэ
4 Чингүүн Мишээл
5 Тэмүүлэн Аззаяа
6 Өсөх-Ирээдүй Энхжин
7 Энхмөнх Анужин
8 Отгон-Эрдэнэ Анунгоо
9 Тэмүүжин Амин-Эрдэнэ
10 Билэгт Сондор
Сэлэнгэ
# Хүү Охин
1 Тэмүүлэн Амин-Эрдэнэ
2 Эрхэс Энэрэл
3 Анар Нандин-Эрдэнэ
4 Ананд Сондор
5 Дөлгөөн Мишээл
6 Билгүүн Номин-Эрдэнэ
7 Чингүүн Хулан
8 Хангай Хүслэн
9 Түвшинбаяр Энхжин
10 Бат-Ирээдүй Эгшиглэн
Дорноговь
# Хүү Охин
1 Түвшинбаяр Амин-Эрдэнэ
2 Төгөлдөр Мишээл
3 Эрхэс Сондор
4 Энх-Эрдэнэ Эгшиглэн
5 Билгүүн Номин-Эрдэнэ
6 Ананд Урангоо
7 Бат-Эрдэнэ Аялгуу
8 Тэмүүжин Анхилуун
9 Бат-Ирээдүй Энэрэл
10 Ган-Эрдэнэ Цэлмэг
Дархан-Уул
# Хүү Охин
1 Ананд Амин-Эрдэнэ
2 Тэмүүлэн Мишээл
3 Анар Анужин
4 Эрхэс Нандин-Эрдэнэ
5 Эрхэмбаяр Номин-Эрдэнэ
6 Төгөлдөр Сондор
7 Билгүүн Энхжин
8 Хангай Ануүжин
9 Оргил Хулан
10 Тэмүүжин Дөлгөөн
Өмнөговь
# Хүү Охин
1 Ананд Амин-Эрдэнэ
2 Төгөлдөр Номин-Эрдэнэ
3 Анар Нандин-Эрдэнэ
4 Тэмүүжин Хулан
5 Ган-Эрдэнэ Сондор
6 Тэмүүлэн Мишээл
7 Мөнхсүлд Энэрэл
8 Хангай Энхжин
9 Содбилэг Цэлмүүн
10 Түвшинбаяр Буянхишиг
Дундговь
# Хүү Охин
1 Ананд Амин-Эрдэнэ
2 Тэмүүлэн Нандин-Эрдэнэ
3 Түвшинбаяр Сондор
4 Төгөлдөр Мишээл
5 Өнөмөнх Энэрэл
6 Хангай Цэлмэг
7 Мөнхирээдүй Анударь
8 Билэгдэмбэрэл Хулан
9 Соёмбо Эгшиглэн
10 Азжаргал Номин-Эрдэнэ
Орхон
# Хүү Охин
1 Ананд Сондор
2 Тэмүүлэн Мишээл
3 Эрхэс Амин-Эрдэнэ
4 Төгөлдөр Нандин-Эрдэнэ
5 Түшиг Номин-Эрдэнэ
6 Анар Энхжин
7 Билгүүн Цэлмэг
8 Дөлгөөн Анужин
9 Тэмүүжин Хулан
10 Хүслэн Аялгуу
Өвөрхангай
# Хүү Охин
1 Мөнхоргил Нандин-Эрдэнэ
2 Ананд Номин-Эрдэнэ
3 Мөнх-Эрдэнэ Амин-Эрдэнэ
4 Төгөлдөр Энхжин
5 Түвшинбаяр Сувд-Эрдэнэ
6 Эрхэмбаяр Ануүжин
7 Билгүүн Сондор
8 Бат-Эрдэнэ Энэрэл
9 Тэмүүжин Мишээл
10 Өсөх-Ирээдүй Урангоо
Булган
# Хүү Охин
1 Ананд Энхжин
2 Тэмүүлэн Амин-Эрдэнэ
3 Төгөлдөр Нандин-Эрдэнэ
4 Түвшинбаяр Энэрэл
5 Азжаргал Эгшиглэн
6 Эрхэс Сондор
7 Хангай Мөнхжин
8 Мөнгөншагай Анударь
9 Бат-Эрдэнэ Дөлгөөн
10 Билгүүн Номин-Эрдэнэ
Баянхонгор
# Хүү Охин
1 Түвшинбаяр Амин-Эрдэнэ
2 Мөнх-Эрдэнэ Нандин-Эрдэнэ
3 Баттулга Аззаяа
4 Содномдорж Номин-Эрдэнэ
5 Тэмүүжин Анужин
6 Бат-Эрдэнэ Энхжин
7 Тэмүүлэн Азжаргал
8 Өсөх-Ирээдүй Сувд-Эрдэнэ
9 Ананд Сондор
10 Сумъяабазар Анударь
Архангай
# Хүү Охин
1 Тэмүүлэн Номин-Эрдэнэ
2 Төгөлдөр Мишээл
3 Мөнх-Эрдэнэ Нандин-Эрдэнэ
4 Мөнх-Очир Амин-Эрдэнэ
5 Ананд Сувд-Эрдэнэ
6 Түвшинбаяр Энэрэл
7 Эрхэмбаяр Цэлмүүн
8 Мөнхбаяр Хүслэн
9 Билгүүн Энхжин
10 Ган-Эрдэнэ Анударь
Хөвсгөл
# Хүү Охин
1 Содномдорж Номин-Эрдэнэ
2 Эрхэмбаяр Анужин
3 Энх-Эрдэнэ Нандин-Эрдэнэ
4 Чингүүн Энэрэл
5 Түвшинбаяр Энхжин
6 Ананд Амин-Эрдэнэ
7 Тэмүүжин Хулан
8 Эрхэс Уянга
9 Төгөлдөр Мишээл
10 Тэргэл Эгшиглэн
Завхан
# Хүү Охин
1 Эрхэмбаяр Нандин-Эрдэнэ
2 Бат-Эрдэнэ Амин-Эрдэнэ
3 Билгүүн Энхжин
4 Эрхэмсайхан Ануүжин
5 Мөнх-Эрдэнэ Анужин
6 Сумъяабазар Оюун-Эрдэнэ
7 Мөнхоргил Урангоо
8 Төгөлдөр Цэлмүүн
9 Энх-Эрдэнэ Номин-Эрдэнэ
10 Ананд Эгшиглэн
Говь-Алтай
# Хүү Охин
1 Түвшинбаяр Амин-Эрдэнэ
2 Ананд Анужин
3 Тэмүүлэн Энэрэл
4 Хосбаяр Мишээл
5 Хангай Хулан
6 Бүрэнтөгс Сувд-Эрдэнэ
7 Анхбаяр Буянхишиг
8 Төгөлдөр Энхжин
9 Алтаншагай Гоомарал
10 Шинэбаяр Аялгуу
Баян-Өлгий
# Хүү Охин
1 Нурали Айзере
2 Ерасыл Амина
3 Мустафа Айару
4 Нурасыл Каусар
5 Али Мадина
6 Рамазан Аружан
7 Ахтилек Арайлым
8 Мирас Аяулым
9 Нуртилек Айдана
10 Руслан Динара
Ховд
# Хүү Охин
1 Тэмүүлэн Амин-Эрдэнэ
2 Эрхэс Номин-Эрдэнэ
3 Хангай Энэрэл
4 Ариунболд Сондор
5 Бат-Эрдэнэ Нандин-Эрдэнэ
6 Ананд Хулан
7 Төгөлдөр Ануүжин
8 Билгүүн Мишээл
9 Пүрэвсайхан Анужин
10 Бүрэнтөгс Эрхсаран
Увс
# Хүү Охин
1 Билгүүн Амин-Эрдэнэ
2 Мөнхбат Энэрэл
3 Бат-Орших Нандин-Эрдэнэ
4 Тэмүүлэн Энхжин
5 Өсөх-Ирээдүй Номин-Эрдэнэ
6 Одбаяр Мишээл
7 Ган-Эрдэнэ Анужин
8 Ананд Гансувд
9 Түвшинбаяр Аззаяа
10 Хангай Буянзаяа

Улсын хэмжээнд:

# Нийт Эрэгтэй Эмэгтэй
1 Амин-Эрдэнэ Ананд Амин-Эрдэнэ
2 Ананд Тэмүүлэн Мишээл
3 Мишээл Төгөлдөр Сондор
4 Сондор Эрхэс Энэрэл
5 Энэрэл Хангай Нандин-Эрдэнэ
6 Нандин-Эрдэнэ Билгүүн Номин-Эрдэнэ
7 Номин-Эрдэнэ Анар Энхжин
8 Тэмүүлэн Тэмүүжин Анужин
9 Хүслэн Түвшинбаяр Хулан
10 Дөлгөөн Мөнх-Эрдэнэ Эгшиглэн

 

Статистик эх сурвалж: Үндэсний Статистикийн Хороо

 

x