2019/08/23
Америк доллар
МОНГОЛ БАНК:
2,672.82₮
B30
УЛААНБААТАР
23°
|
13°
B30
УЛААНБААТАР
17°
|
11°
B30
УЛААНБААТАР
16°
|
01:00
S29
13°
02:00
S29
12°
03:00
S26
11°
04:00
S26
10°
05:00
S26
10°
06:00
S26
10°
07:00
S26
11°
08:00
S26
12°
09:00
S30
13°
10:00
S30
16°
11:00
S32
18°
12:00
S32
20°
Энэ мэдээ хуучирсан буюу 2019/01/07 -нд нийтлэгдсэн мэдээ болно.

ФОТО: Монголын сайхан бичигтнүүд тодорлоо

Б.МАНЛАЙ, IKON.MN
2019 оны 1 сарын 7
iKon.MN
Гэрэл зургийг mpa.mn

МОНЦАМЭ агентлагийн "Хүмүүн бичиг" сониноос 22 дахь жилдээ зохион байгуулж буй "Монголын сайхан бичигтэн" улсын уралдааны шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн өнөөдөр Монголын хүүхдийн урлан бүтээх төвд дэлгэгдлээ. 

Мөн энэхүү уралдаанд тэргүүлсэн сайхан бичигтнүүдэд Ерөнхий сайд У.Хүрэлсүх шагнал гардуулсан юм. Тэрбээр уг арга хэмжээний үеэр "Улс орныхоо түүх соёлоо мэдэж судалж, үүгээрээ бахархах нь хүн бүрийн эрхэм үүрэг гэж бодож байна. Монголын сайхан бичиг үсгээ олон түмний хүртээл болгоход Монгол Улсын Засгийн газар, Монгол Улсын Ерөнхий сайд бүхий талаар тусалж дэмжих болно" гэлээ.

“Монголын сайхан бичигтэн-2018” уралдааны дүнг танилцуулж байна.

“Мэргэжлийн багш нар”-ын ангилал:

Нэгдүгээр байр: Хөвсгөл аймгийн “Эрдмийн далай” цогцолбор сургуулийн багш Б.Анхбаяр

Хоёрдугаар байр: Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын “Авьяас” цогцолбор сургуулийн багш Б.Отгонтуяа

Гуравдугаар байр: Орхон аймгийн Баян-Өндөр сумын багш Л.Сэмжидмаа

Тусгай байр: -Нийслэлийн Хан-Уул дүүргийн “Монгол билиг оюун” цогцолбор сургуулийн багш Б.Пүрэвсүрэн

-Архангай аймгийн Эрдэнэбулган сумын “Хүмүүн” цогцолбор сургуулийн багш М.Эрдэнэцэцэг

“Насанд хүрэгчид”-ийн ангилал:

Нэгдүгээр байр: АШУИС-ийн Дархан-Уул аймаг дахь салбар сургуулийн 4-р дамжааны оюутан Б.Мандахзаяа

Хоёрдуугаар байр: МУИС-ийн монгол хэл шинжлэлийн 3-р курсийн оюутан Н.Баасанхүү

Гуравдугаар байр: Нийслэлийн Баянзүрх дүүргийн 15-р хорооны Иргэдийн Хурлын төлөөлөгч Б.Алтангэрэл

Тусгай байр:

-Сүхбаатар аймгийн “Сүхбаатар” телевизийн найруулагч Ц.Энхбаатар

-Хөвсгөл аймгийн Баянзүрх сумын ЕБС-ийн англи хэлний багш Л.Ууганжаргал

 “Сайхан бичигтэн анги” ангилал:

Нэгдүгээр байр байр: Нийслэлийн 1-р сургуулийн 8”а” анги. Удирдсан багш:Ц.Норпил

Хоёрдугаар байр: Хөвсгөл аймгийн СГЗ Ж.Бадараагийн нэрэмжит математикийн гүнзгийрүүлсэн сургалттай улсын тэргүүний “Дэлгэрмөрөн” сургуулийн 10”в” анги. Бэлтгэсэн багш: О.Нямгэрэл

Гуравдугаар байр: Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын үндэсний лаборатори “Эрдмийн далай” цогцолбор сургуулийн 8”а” анги. Удирдсан багш: Н.Батцэцэг

“Бүтээл”-ийн ангилал:

Нэгдүгээр байр: Дундговь аймгийн “Эрдмийн далай” цогцолбор сургуулийн монгол хэл, уран зохиолын багш Э.Баттогтох

Хоёрдугаар байр: Хөвсгөл аймгийн “Эрдмийн далай” сургуулийн 8”г” ангийн сурагч Н.Нямчимэг

Гуравдугаар байр: Өмнөговь аймгийн Гурвантэс сумын Гоёот багийн иргэн Ч.Өнөрдэлгэр

Тусгай байр: -Өвөрхангай аймгийн Бат-Өлзий сумын ЕБС-ийн 11”б” ангийн сурагч Э.Гончигсүрэн, 9”б” ангийн сурагч Д.Арвижихсүрэн, Б.Мөнхбат нар хамтарсан бүтээлээрээ

-Хөвсгөл аймгийн ахмад багш Д.Сайнтогтох

 Уран бичлэг:

Нэгдүгээр байр байр: М.Буянхишиг /МУИС-ийн оюутан/

Хоёрдугаар байр: Ч.Бямбадолгор /Архивын Ерөнхий газрын ажилтан/

Гуравдугаар байр: О.Ням-Очир /Чөлөөт уран бүтээлч, уран бичээч/

Тусгай байр: Ц.Бямбажав /УЭ-ийн гишүүн, уран бичээч/

-С.Аньс /”Улаанбаатар” их сургуулийн магистр/

 “Сурагчид”-ын ангилал:

Нэгдүгээр байр: -Нийслэлийн Чингэлтэй дүүрэг 5-р сургуулийн сурагч 11 “в” М.Цэнгүүн

-Нийслэлийн Баянгол дүүрэг “Хүрээ тулга” сургуулийн 11”а” ангийн сурагч Г.Пүрэвсүрэн

Хоёрдугаар байр: -Нийслэлийн Чингэлтэй дүүрэг 5-р сургуулийн 11 “в” ангийн сурагч Б.Зэсмаа

-Сэлэнгэ аймгийн, Хөтөлийн ЕБС-ийн 11”а” ангийн сурагч С.Мөнхзул

Гуравдугаар байр: -Хөвсгөл аймгийн Баянзүрх сумын 8 “б” ангийн сурагч Ү.Энхжин

-Сүхбаатар аймгийн лаборатори 1-р сургуулийн 11-р ангийн сурагч Э.Сайнцэцэг

Тусгай байр: -Нийслэлийн ЕБ-ын 24-р сургуулийн 3”д” ангийн сурагч Г.Аялгуу

-Төв аймгийн “Хүмүүн” цогцолбор сургуулийн 9 “г” ангийн сурагч Ч.Дуулим

-Дархан-Уул аймгийн 19-р сургуулийн 7”а” ангийн сурагч Б.Нандинлхам

-Хөвсгөл аймгийн “Эрдмийн далай” сургуулийн 8”в” ангийн сурагч Б.Амарзаяа

12-р ангийн сурагчдын ангилал:

Нэгдүгээр байр: -Увс аймгийн Улаангом сумын зургадугаар сургуулийн 12 “в” ангийн сурагч Б.Одонтунгалаг

-Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын “Титэм” сургуулийн 12”б” ангийн сурагч Д.Бямбажаргал

Хоёрдугаар байр:

-Сүхбаатар аймгийн лаборатори нэгдүгээр сургуулийн 12”б” ангийн сурагч А.Мөнхтөр

-Баянхонгор аймгийн Баянцагаан сумын 12 жилийн сургуулийн 12”в” ангийн сурагч С.Энхнасан

Гуравдугаар байр:

-Сүхбаатар аймгийн ЕБС-ийн 12”а” ангийн сурагч Х.Урантуяа

-Нийслэлийн 53-р сургуулийн 12”б” ангийн сурагч С.Энхмаа

 “Лувсанвандан сан”-гийн нэрэмжит шагналыг Хөвсгөл аймгийн БСГ, Ахмад дипломатч Г.Луузангийн нэрэмжит шагналыг Хан-Уул дүүргийн 15-р хорооны иргэн Ж.Чанцалдулам, Төв аймгийн Зуунмод хотын дөрөвдүгээр сургуулийн багш Б.Батцэцэг, Ахмад дипломатч Ч.Намчины нэрэмжит шагналыг Ховд аймгийн “Ховд” их сургуулийн монгол хэл, уран зохиолын 2-р ангийн оюутан Н.Золзаяа, Нийслэлийн 11-р сургуулийн багш Б.Должинсүрэн, МУСТА Р.Анхнямын нэрэмжит шагналыг Хөвсгөл аймгийн Мөрөн сумын “Титэм” сургуулийн 8”д” анги тус тус  хүртлээ.

ФОТО:

Гэрэл зургийг mpa.mn

x